poniedziałek, 8 maja 2017

Miasto Jordanów oraz księgarnia Edycja Święty Paweł

Witam :-) otrzymałam dzisiaj dwie paczki o ciekawej zawartości. Jedna od miasta Jordanów, a druga od księgarni Edycja Świętego Pawła.
W pierwszej znajdowały się takie gadżety jak:
-otwieracz do butelek
-żeton do wózka z brelokiem
-opaska odblaskowa
-długopis
-odblask
-mapa
-torebka papierowa
-notes
-list
-6 pocztówek




Miasto Jordanów położone jest w powiecie suskim na południu województwa małopolskiego. Zlokalizowane jest w dolinie rzeki Skawy, na wysokości 450 m n.p.m. Kilkanaście kilometrów dalej znajdziemy miejscowości z dobrze rozwiniętą infrastrukturą narciarską. 
 Zygmunt II August nadał mu w 1564 roku magdeburskie prawa miejskie dla wojewody krakowskiego Wawrzyńca Spytka Jordana, który był założycielem miasta i w tymże samym roku uzyskał od króla przywilej lokacyjny. Miasto założono na terenach wsi Malejowa i nazwane Jordanów po swym założycielu. Układa urbanistyczny miasta zachował się z czasów jego lokacji, a duży rozmiar rynku oznacza, że miasto miło być ośrodkiem handlu i rzemiosła. W 1571 ordynacja Spytka Jordana ustanowiła poniedziałek dniem handlowym. Wtenczas miejscy handlarze zwolnieni byli z opłat targowych, a na rynku odbywały się głośne na całą okolice targi. Tradycja ta utrzymała się po dzień dzisiejszy z wyjątkiem opłaty targowej, a co każdy poniedziałek możemy poznać atmosferę ulicznego targowiska.
Zapraszam również na opisową drogę po zabytkach Jordanowa:
Zaczynając od centrum Rynku na skrzyżowaniu głównych szlaków pod blaszanym daszkiem stoi bardzo ciekawa XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena. Jest on patronem „dobrej sławy” oraz opiekunem dróg i mostów błogosławiąc wędrującym przez miasto turystom. Szczególną uwagę przykuwa wykuty w kamieniu na cokole rzeźby orzeł w koronie, który przetrwał zabór, dwie wojny światowe oraz 55 lat systemu  politycznego. Na drugiej stronie ulicy można dostrzec jedną z trzech budowli zaprojektowanych dla Jordanowa przez Jana Sas Zubrzyckiego. Ratusz Miejski oddany  został do użytku w 1911 roku, a obecnie jest siedzibą władz miasta. Podążając plantami „szubertowskimi” w zachodnim kierunku pierzei Rynku, dostrzeżemy „Dąb Wolności”, posadzony na mocy uchwały Rady Gminy z dnia 21 maja 1919 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości.
Spoza ściany zieleni prześwitują mury kolejnej budowli wzniesionej wg. projektu Jana Sas Zubrzyckiego. Budynek byłego Sądu Grodzkiego z 1908 roku zlokalizowany przy Rynku 2. Obecnie w budynku mieszczą się: Urząd Gminy w Jordanowie, Urząd Pocztowy, Miejski Ośrodek Kultury w Jordanowie.
Dalej idąc wzdłuż pierzei zachodniej Rynku dochodzimy do ulicy Kolejowej skąd widoczna jest trzecia budowla zaprojektowana przez Jana Sas Zubrzyckiego, a jest to kościół parafialny pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy – Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia Pani Jordanowskiej ukończony w 1913 roku. W świątyni znajduje się wiele cennych zabytkowych obrazów i szat liturgicznych. Na szczególną uwagę zasługują obrazy „Nawiedzenie” i „Trójca święta” – na tym ostatnim zobaczyć można domalowane małe postacie Spytka Jordana, żony Anny wraz z pięcioma córkami i dwoma wnukami. Nie mniej jednak dla mieszkańców Jordanowa szczególne znaczenie ma wizerunek Matki Bożej Trudnego Zawierzenia Pani Jordanowskiej. Obraz, który w dniu 25 września 1994 r. ukoronował biskupimi koronami ks. Kardynał Franciszek Macharski. Ponownie koronowany 9 października 2010 r. koronami papieskimi na wzór koron częstochowskich pobłogosławionymi przez Jana Pawła II.
Podążając w dół ulicy Kolejowej  znajdziemy jeden z najstarszych budynków w mieście, dawny zajazd i karczma „Poczekaj” z XVIII wieku. Na pobliskim cmentarzu parafialnym znajduje się wykonana w 1911 roku rzeźba dłuta Michała Stefana Korpala. Figura przedstawia stojącą postać młodej kobiety interpretowanej jako żałobnica lub muza. Z dala od centrum w północno wschodniej części miasta na terenie Zespołu Szkół im. bł. ks. Dańkowskiego znajduje się zabytkowy drewniany dworek z XVII wieku.
W Szkole mieści się także schronisko młodzieżowe. Od drugiej połowy XIX w. za sprawą uruchomienia linii kolejowej w Jordanowie rozkwita turystyka i miasto zostało nazwane przez odwiedzających „Zielonym Miastem”, a ze względu na walory przyrodnicze  jest miejscem letniskowym  oraz uzdrowiskowym.
Miasto Jordanów współpracuje z trzema gminami: Gminą Miejsko-Wiejską Miłosław położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, Gminą Portoscuso położoną we Włoszech oraz wsią i gminą w powiecie Twardoszyn w północnej Słowacji. Współpraca dotyczy wymiany wartości kulturalnych i kulturowych oraz realizowana poprzez: poznawanie lokalnych tradycji i zwyczajów, wymianę wystaw artystycznych, wzajemne organizowanie koncertów i wymianę grup artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem spotkań folklorystycznych, chóralnych, literackich, przedstawień teatralnych oraz plenerów malarskich. Obejmuje również wspólne organizowanie imprez sportowych, wymianę dzieci i młodzieży, bezpośrednią współpracę między szkołami, miejskimi jednostkami kultury i klubami sportowymi. Podejmowane będą inicjatywy wzajemnej współpracy miejscowych przedsiębiorstw, instytucji, fundacji i organizacji polegającej na organizacji targów gospodarczych, wystaw rzemiosł, wymiany towarów, specjalistów itp.
Na terenie miasta funkcjonuje około 10 organizacji pozarządowych, których głównymi obszarami działalności są: ochrona i promocja zdrowia, opieka społeczna, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, kultura fizyczna, kultura, sztuka i ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Na terenie miasta działa Miejski Ośrodek Kultury, którego siedziba mieści się w zabytkowym budynku dawnego Sądu Grodzkiego. Oprócz podstawowej działalności kulturalno-edukacyjnej w Miejskim Ośrodku Kultury odbywają się spotkania z cyklu „Wieczory Poetyckie”, ”Spotkania z Historią”, „Koncerty muzyki klasycznej”. Ośrodek dysponuje własną galerią „Pod Basztą” w której odbywają się wystawy z różnych dziedzin sztuki. Jordanowski Ośrodek Kultury prowadzi grupę turystyki górskiej, która przez cały rok organizuje wycieczki piesze w góry. Każdy kto kocha góry może przyłączyć się do liczącej ponad 100 osób grupy.
Coroczny kalendarz imprez jest pod linkiem: http://www.mokj.pl/index.php/kalendarz-imprez
DNI ZIEMI JORDANOWSKIEJ
Ta przypadająca na drugą połowę sierpnia impreza weszła na stałe do kalendarza kulturalnego naszego miasteczka. Ma kilkudziesięcioletnią tradycję swego nieprzerwanego istnienia. Na przestrzeni lat zmieniała się jej forma i styl - od 2010 roku Dni Ziemi Jordanowskiej stały się całotygodniowym świętowaniem o ponad lokalnym zasięgu.

Zapraszam na stronę miasta https://www.jordanow.pl/  lub fanpage   https://www.facebook.com/MiastoJordanow/



Druga paczka nadana prze księgarnię Edycja Świętego Pawła zawierała:
-5 zakładek do książek
-kalendarz
-list
-długopis
-4 książeczki:
"Z radością"
ks. Jan Twardowski "Pytania codzienne na cały rok"
Papież Franciszek "Proszę, dziękuję, przepraszam"
"Przyjacielowi"



Edycja Świętego Pawła to wydawnictwo, które proponuje szerokiemu gronu czytelników treści związane z wartościami ogólnoludzkimi oraz zgodne z duchem chrześcijańskim.
Wśród publikacji, które ukazują się nakładem wydawnictwa, można znaleźć: Pismo Święte, katechizm YOUCAT, książki, albumy, książeczki prezentowe, kalendarze, terminarze, karnety, pocztówki, zakładki, płyty CD i DVD, audiobooki, gry komputerowe.
Priorytetem wydawniczym Edycji Świętego Pawła jest propagowanie Biblii, edukacja do dobrego używania środków społecznego przekazu oraz wspieranie rodziny w jej zadaniach wychowawczych.
Misją księgarni jest ewangelizacja poprzez środki społecznego przekazu. 

Księgarnia uzyskała również liczne nagrody.
Nagrody i wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS
Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka
Nagrody Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów NIEPOKALANÓW
Wyróżnienie Magazynu Literackiego KSIĄŻKI



Bardzo dziękuję za otrzymane gadżety ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz